آخرین اخبار, بنر, مقالات, مهمترین عناوین خبری

چرا وینگ چون به عنوان دفاع شخصی

تمام کسانی که وینگچون کار کرده اند بر این باورند این سبک با بقیه سبک ها بسیار متفاوت است و فلسفه موجود دراین سبک،آن را بسیار کاربردی کرده است. در ادامه قصد داریم تا در مقاله زیر به بررسی وجه کاربردی و دفاع شخصی وینگ چون بپردازیم.


 

 

 

 

 

وینگچون برخلاف بقیه سبک های رزمی به دنبال امتیاز آوردن در مسابقات ، شکستن اجسام سخت و یا انجام حرکات نمایشی که – در واقعیت امکان ندارد – نیست. وینگچون بدور از حرکات نمایشی درجهت آسیب زدن به حریف، کنترل کردن مهاجم ویا ایجاد موقعیت مناسب برای فرار است همین ویژگی های وینگچون است که هر گونه محدویت سنی، وزنی ویا جنسی را در آن  حذف میکند در حقیقت تکنیک های وینگچون نیاز به انجام حرکات خارق العاده و یا نیرو زیاد ندراد بلکه در بسیاری از مواقع  از نیروی حریف علیه خودش استفاده میشود.
میتوان گفت وینگچون واقع گرایانه ترین و علم ترین سبک موجود در دفاع شخصی است زیرا نحوه دفاع و ایستادن  آن برای محافظت از نقاط حساس بدن بسیار مناسب است و حملات آن نیز به صورت سریع ، مدوام و حمله به نقاط حساس حریف است. تمام  ضربات در وینگ چون به صورت مستقیم و در خط مرکزی بدن اجرا میشود این امر باعث افزایش سرعت ضربات میگردد. در یک درگیری واقعی مهترین مسئله سرعت واکنش های شماست  به همین منظور وینگ چون خط مرکزی را پیشنهاد میدهد زیرا طبق یک قانون هندسه:
     ” کوتاه ترین فاصله بین دو نقطه خطی است مستقیم که بین آنهتا رسم میگردد 
طبق همین قانون هندسه سریع ترین راه آسیب زدن به حریف خط مرکزی(Center Line) است.
موضوع دیگر استفاده از شکل هندسی مثلث(هرم) در حرکات وینگچون کار است. شکل خاص مثلث(هرم) یکی از پایدارترین و مستحکم اشکال در طبیعت است. شما میتوانید مثلث را هنگام گارد (مانسائو وو سائو)، نشست اصلی (ایراس)، قدم مستقیم، قدم در زاویه ۴۵ درجه و ۹۰ درجه ببینید همه اینها باعث افزایش سرعت عکس العمل و ناتوانی حریف در بهم زدن تعادل وینگ چون کار است.
مورد دیگری که در یک درگیری خیابانی مهم است نحوه دفاع و حمله است ؛ در وینگچون بر خلاف بقیه سبک های رزمی دفاع و حمله بصورت همزمان صورت میگیرد. بسیاری برا این باور اند استایل وینگچون کار بسیار نرم است و همواره در حال خالی کردن نیرو حریف است.                          
در حقیقت فلسفه وینگچون در مواجه با نیروبر پایه فلسفه یین ویانگ (   陰陽 / 阴阳  ) استوار است .و این باور که نسبت به هر مهاجمی باید نیرو را خالی کرد اشتباه است.  وینگ چون کار درمقابل نیروی بیشتر از نیروی خود مرکز بدن خود را تغییر داده و از نیروی حریف علیه خودش استفاده میکند اما در نیروی کمتر با تمام قدرت ایستادگی کرده و حریف را به عقب میراند.
نکته آخر اینکه  در هنگام مواجه با شرایط سخت و خطرناک نمیتوان تنها به چشمان خود اعتماد کنیم و منتظر حرکت فرد مهاجم باشیم وینگچون برا این مسئله نیز راهکار جالبی ارائه داده است
استفاده از حواس در درگیری (غریزه)
شما با تمرینات خاص وینگچون( دانچی ، چی سائو) قادر خواهد بود بدون دیدن تنها با حس کردن دستان ویا پا های حریف واکنش لازم را اجرا کنید و ماجرا را خاتمه دهید.
جهت مطالعه مقاله حواس کلیک کنید

تمام مطالب بالا در صورتی قابل اجرا است که شما در باشگاه تلاش کنید و زحمت بکشید ( عرق بریزید) آموختن تمام این مطالب و دانش های موجود در وینگچون با چند روز و یا چند ماه تمرین بدست نمیآید بلکه حاصل سالها تلاش مداوم است.
تنها دانستن یکسری اطلاعات تئوری درباره دفاع شخصی ، خواندن کتاب هایی با تصاویر شماره گذاری شده و انجام فرم های تکراری بدون شبیه سازی واقعیت شما را در هیچ مبارزه یاری نخواهد و بقول استاد بزرگ بروسلی :
…..این مسائل تحسین دوستان شما را به دنبال دارد ولی باعث ترس شما از دشمنانتان میشود…….
فراموش نکنید کسی که قرار است در یک درگیری خیابانی واقعی مبارزه کند وازخود و اطرافیان خود محافظت کند  شخص شما هستید.
    ” مشکلی در سبک وینگچون وجود ندارد                   
                        اگر مشکلی هست از ما (نحوه تمرین ما) ست “
                                                                                                                                      سیفو امین بوزتپ


گردآوری شده توسط گروه آموزشی سیفو

۴/۵ - (۵ امتیاز)
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چرا وینگ چون به عنوان دفاع شخصی

 1. نوید کلانتری گفت:

  فارق از اینکه رشته های رزمی دیگر از وینگ چون بهتر هستند یا بدتر، این وینگ چون و سبک آموزشی سیفو حلاج دارد من را به هدفم و خواسته ای که از رزمی دارم نزدیک و نزدیکتر می کند.
  در ضمن در هیچ کلاسی ندیده ام که مربی با درجه بسیار بالا مانند سیفو اینقدر در دسترس شاگردان باشد و شاگردان هر لحظه بتوانند از حضور وی سود ببرند.
  به دوستانی که قصد شروع یک ورزش رزمی را دارند پیشنهاد می کنم کلاس های سیفو حلاج را تجربه کنند. قطعا اگر ادامه دهند پشیمان نخواهند شد.

  1. ادمین گفت:

   ممنون از نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.